נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)
  • נוסף לסל קניות:

בואי ללמוד על עולם התכשיטנות

אם ברצונכן ללמוד את כל הסודות של עולם הצורפות והתכשיטנות, לכל מטרה שהיא החל בעיצוב ועד לצרכנות, המאמר הבא יסייע לכן לעשות את צעדיכן הראשונים בתחום.

ייצור ועיצוב תכשיטים זו מלאכה עתיקה אשר מלווה את התרבות האנושית עוד משחר ההיסטוריה, כאשר הזהב נחשב לאחד מחומרי הגלם המועדפים והיוקרתיים ביותר למטרה זו. לכן גם עבור אלו שאינן רוצות לעשות מכך מקצוע, חשובה ההיכרות עם הנושא, בין אם ברצונכן לעצב תכשיטי זהב ובין אם פשוט לרכוש תכשיטים און ליין.

מהו קראט?

כדי לייצר תכשיט עמיד יש לערבב את הזהב עם מתכות נוספות כאשר המטרה היא לאודווקא לחסוך בזהב, כי אם להגיע לתכשיט ברמת עמידות גבוהה אשר ישמר לאורך זמן. על כן למרות שזהב הוא מתכת יקרה, לא תמיד הסגסוגת שממנה יצרו את התכשיט תהיה מורכבת מזהב טהור בלבד. לשם כך קיימת יחידת מידה המוכרת בשם קראט ובעזרתה ניתן למדוד את טוהר הזהב. כאמור הרמה הגבוהה ביותר של זהב היא 24 קראט, כאן מדובר על הזהב הטהור ביותר. רמות הזהב משתנות בין תכשיט לתכשיט, בדרך כלל בקפיצה של שתי יחידות מידה. ככל שהמידה נמוכה יותר מ- 24 כך המשמעות שהזהב פחות טהור, כאשר יש לציין שבארץ חל חוק האוסר לקרוא לתכשיט ובו פחות מ- 9 קראט, תכשיט זהב.

כיצד נוכל לוודא כי מדובר בזהב אמיתי?

תעשיית התכשיטים רוויה בזיופים ולא פעם נשמע על מקרים בהם ימכרו לנו תכשיט זהב כאשר בפועל מדובר בחיקוי זול או בציפוי. לכן חשובה ההיכרות עם נושא התכשיטנות ויש לדעת כיצד מבדילים בין זהב אמיתי לזיוף. אחד הדברים הידועים על זהב הוא שבניגוד למתכות אחרות הוא אינו בעל תכונות מגנטיות, לכן אם נקרב אליו מגנט לא אמורה להיות כל תגובה. כמו כן, זהב אמיתי אינו יכול לגרום לגירויים בעור ועל כן אם מופיעה פריחה או אדמומיות סימן שאין מדובר בזהב. ישנן דרכים לזהות זהב הדורשות מעט ידע בכימיה ופיזיקה כמו למשל תגובתו לחימום או חישוב משקלו הסגולי.
במידה ואין לכן ידע או ניסיון בנושא תוכלו לפנות למומחים בתחום לקבלת חוות דעת מקצועית.

איך מבדילים בין זהב לבן לכסף?

על כל תכשיט, במידה והוא אותנטי ישנם סימנים שונים אשר עוזרים להבדיל בין סוגי הזהב השונים, בין זהב ויהלומים, בין זהב אמיתי וציפוי וכן בין זהב לבן וכסף. על מנת שלא ינסו למכור לכן תכשיט כסף בטענה שהוא עשוי מזהב יש להכיר את הסימונים השונים של כסף ופלטינום. לרוב מדובר במספרים ואם אינכן יכולות לזכור אותם בעל פה, מוטב להתייעץ עם מומחים בתחוםאו ללמוד את הנושא לעומק. בעזרת לימוד מעמיק בעזרת סדנת תכשיטנות ולא תיפלו קורבן לזיופים מסוגים שונים בקלות.

מדוע מומלץ ללמוד על עולם התכשיטנות?

ענף התכשיטנות הוא עולם ומלואו הטומן בחובו ידע רב אשר הצטבר לאורך השנים. הן כצרכניות והן כמעצבות, לא פעם איננו מחזיקות בכל הידע הדרוש על מנת לבצע קניות חכמות ועל כן דרושים לימודים מעמיקים של התחום. בעזרת ידע מקדים והיכרות עם הנושא, ניתן יהיה לרכוש חומרי גלם ולייצר תכשיטים מבלי לחשוש שמא רומינו. כמו כן ניתן יהיה לרכוש תכשיטים דרך האינטרנט און ליין כאשר באפשרותנו לזהות האם עומדת מולנו חברה בעלת מוניטין, האם התכשיט מיוצר מזהב מקורי או חיקוי וכיוצא בכך, זאת תוך שעומדים לרשותנו כל הכלים הנחוצים כדי לבצע את הקניה החכמה ביותר.